Rychlý kontakt: info@wooz.cz

Parrot Anafi: kvalitní dron nemusí být jen od DJI

28.12.2018

Parrot Anafi: kvalitní dron nemusí být jen od DJI

Parrot Anafi

Firmu Parrot asi není třeba dlouze představovat. Kdo se o drony alespoň trochu zajímá, ví, že je na trhu už nějaký ten pátek (od roku 1994). Ze své základny v Paříži vypustili drony Bebop, Bebop 2, Disco, AR Drone a také Mambo. Každý byl něčím unikátní a našel si své publikum. V nabídce ale dosud chyběl skládací dron, který prostě hodíte do batohu a jde se na túru, v jejímž cíli uděláte skvělé fotografie i video. A přesně to je Anafi.

 

Unboxing a fyzické parametry

Překvapivě malá a vcelku elegantní krabice skrývá jen 3 věci: pouzdro se samotným dronem, nový Skycontroller 3 a krabičku s náhradními vrtulkami. Začneme s ovladačem, který je s každou generací menší a menší, což hodnotíme veskrze pozitivně. První Skycontroller (přibalovaný např. k prvními Bebop dronu) je s rozměry 37x23x19 cm obrovský a vypadá spíše jako něco ze sci-fi filmu. K Parrot Disco a později i k Parrot Bebop 2 patřil Skycontroller 2. S rozměry 20x18x11 cm už se jedná o předmět, který se do většího batohu vejde. U Disco je to vlastně jedno, 1 metr dlouhé křídlo do batohu stejně neuložíte, ale Bebop 2 už se rozhodně na výlet vzít dal.

 

 

Nový Skycontroller 3 má složený 9,5x15x7 cm, vejde se tak klidně i do ledvinky. Jak šasi, tak veškeré ovládací prvky jsou vyrobeny z plastu, působí ovšem kvalitně a nikde nic nevrže. Uchycení mobilního telefonu je jednoduché, vejít by se měl každý do velikosti obrazovky 6". Při testování jsme používali Xiaomi Mi 8 a jediný problém byl s gumovým obalem, který vůbec neklouzal a mobil se tak při vkládání zadrhával o kdeco. V balení je USB-C kabel, pokud má Váš telefon jiný nabíjecí (resp. OTG) port, budete muset vzít kabel vlastní - na ovladači je klasické "velké" USB-A. Ovladač se zapíná vyklopením držáku na mobilní telefon (a vypíná jeho zavřením). Na přední straně ovladače jsou jen oba joysticky a pak tlačíko pro "Návrat domů" a druhé pro vzlet / přistání. Zadní strana obsahuje ovladače kamery - zoom, naklopení, start záznamu a tlačítko pro reset naklopení a zoomu do výchozího stavu.

 

 

V pěkném šedém pouzdře je uložen Anafi. S délkou cca 26 cm se vejde do většiny batohů, případně do kapsičky na nápoj. Vnější i vnitří strana jsou textilní, ale mezi nimi je tvrzená vrstva, dron je tedy v pouzdře v bezpečí od měnších kolizí a pádů. Pod ním se skrývá dříve zmiňovaný USB-C kabel a krabička na paměťovou kratu s SD adaptérem. Přímo v dronu už je pod baterií nainstalována SanDisk Micro-SD karta (16 GB, class U3), která zvládá bez problému záznam v 4K. Kapacita by mohla být větší, na jeden let však bohatě stačí. V případě koupě větší karty je nutné, aby i ona byla minimálně třídy U3 - ta totiž garantuje minimální rychlost zápisu na 30 MB/s. Anafi při maximálním nastavení kvality natáčí v 100 mbps datovém toku (12.5 MB/s, class 10 ani U1 s garantovanou rychlostí 10 MB/s tak nestačí).

 

 

Před letem stačí dron vytáhnout z obalu, sejmout krytku čočky objektivu a roztáhnout jednotlivá ramena. Tady naštěstí neexistuje žádné předepsané pořadí, ve kterém se ramena vytahují (narozdíl od většiny Maviců). Ramena na konci pěkně zacvaknou v pozici a drží. Na spodní straně mají vystouplé nožičky, dron tak neleží tělem na zemi. Před rozložením má pěkných 24x6,7x6,5cm, připraven k letu pak 17,5x24x6,5cm. Je tak větší jak DJI Spark (14,3×14,3×5,5 cm) i DJI Mavic Air (16,8×18,4×6,4 cm), ale menší než Mavic Pro (30,5×24,4×8,5 cm) nebo Mavic 2 (32,2×24,2×8,4 cm). Na následující fotce je pro porovnání velikosti vedle FuriBee X215 PRO-S a JJRC H36.

 

I krabice je skladná.

 

Baterie je dvoučlánková (7.6V) a má kapacitu 2700mAh. Na jedno nabití by měla nabídnout až 25 minut letu. Při testování jsme se dostávali velice blízko specifikaci, ovšem výdrž samozřejmě záleží na povětrnostních podmínkách, rychlosti letu a kvalitě natáčeného záznamu. Kouzlení s čísly se tak nekoná, 25 minut je rozhodně za slabého větru a rozvážného letu bez záznamu reálných. DJI Spark slibuje 16 minut letu, toho ale dosáhne jen při letu specifikovanou konstantní rychlostí v jednom směru. Reálných 11 minut by se asi na propagačních materiálech nevypadalo dostatečných. Hlavní konkurent Mavic Air pak slibuje 21 minut, uživatelé obvykle končí let po 18 minutách. Nabíjení baterie je řešeno pomocí USB-C konektoru na zadní straně. Doba velice záleží na použítém zdoji (v balení žádný není), PC USB 2.0 port například se svými 5v 0,5A nabije Anafi za dlouhých 270 minut, 5V 3A nabíječka od vašeho tabletu za 150 minut a rychlonabíječka od Vašeho mobilu s 12V 3A za 105 minut.

 

 

 

Kamera a gimbal

Nejzajímavější částí snad všech kvalitních dronů je jejich kamera. Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše: je super! Videa natáčí až v 4K UHD 3840x2160 při 24/25/30 snímcích za vteřinu. Dále také 2,7K při 24/25/30 snímcích za vteřinu, 1920x1080 při 24/25/30/48/50/60 snímcích za vteřinu a také "zpomalené" natáčení 720p při 120 snímcích za vteřinu (přehrávat se bude 30 snímků za vteřinu, tedy 4x zpomalení). FOV (šířka záběru) videa je 69°, což je přesně stejně jako u DJI Mavic Air a výrazně více, než u DJI Spark (55°). Pro úplnost dodáváme, že maximální šířka pásma je 100 mbps a ukládá se v mp4 (h264). Kvalita videa je srovnatelná s konkurencí. DJI Spark nemá šanci, Mavic Air je už téměř rovnoceným partnerem. Anafi oproti němu snímá více detailů a podání barev je bližší realitě.

Fotografie pořídí buďto širokoúhlé (5344x4016 / 4:3 / 84°) nebo klasické (4608x3456 / 4:3 / 75.5°) a to v JPEG nebo Adobe DNG. U fotek je to s kvalitou velice podobně jako u videa. S nejbližším konkurentem, Mavic Air, svádí vyrovnaný souboj, má možná trochu navrch v ostrosti a barevném podání.

 

 

Zajímavostí je zoom, o kterém výrobce tvrdí, že je bezztrátový až do 2.8x pro 1080p a 1.4x pro 4K. Nejedná se ale o mechanický zoom, objektiv prostě zvládá natáčet více než 4k rozlišení, které je tedy vlastně výřezem. V našich testech jsme zjistili, že je při zoomu viditelný malý pokles kvality videa, ale za ten efekt to rozhodně stojí. Občas se opravdu hodí si něco přiblížit, protože letět blíž nemůžete.

Stabilizace obrazu je hybridní 3 osá. Znamená to, že v případě Anafi gimbal vyrovnává 2 osy, 3. je pak vyrovnána elektronicky. Velice podobně to má třeba DJI Spark. Nová GoPro Hero 7 používá elektronickou stabilizaci na všech 3 osách a výsledky jsou i tak skvělé. Při natáčení videa jsme nepozorovali žádný problém, ani při prudších pohybech v obrazech nevznikaly černé okraje a pohyb byl vždy hladký.

Kamera samotná je umístěna výrazně vepředu. Díky tomu se může natáčet až 90° nahoru i dolů. To pilotovi otvírá úplně nové možnosti natáčení objektů "podletem". Je libo podlet pod mostem, na kterém jsou lidé? Nebo snad pod stromem v lese? Dobře, není toho mnoho. Každopádně to dodá zase trochu více tvůrčí svobody a třeba vás napadne víc využití než nás.

 

 

Hurá do vzduchu

První, co musí nový majitel Anafi udělat, je instalace Aplikace FreeFlight 6, která bohužel neobsahuje češtinu. Projdete registrací, zapnete Skycontroller i dron a zapojíte Skycontroller do mobilního telefonu. Následovat pravděpodobně bude aktualizace jak ovladače, tak samotného dronu. Všechno se děje automaticky a zabere to nanejvýš pár minut. Nakonec se ovladač i Anafi restartují a hurá, můžete létat. Aplikace je vcelku přehledná, její ovládání si za pár minut osvojíte. Na seznámení s chytrými módy jeden let rozhodně nestačí. Najdete tu vlastně všechno: sledování cíle (dron bude létat za cílem vybraným na obrazovce), kameraman (dron bude sledovat cíl vybraný na obrazovce z jednoho místa), 360° video, "Smartdronies" (kolekce průletových módů kolem určeného cíle - odlet, přílet, bumerang, obkroužení... ) a také autonomní let podle naplánované trasy. Některé módy jsou dostupné až po zakoupení, jedná se o sledování cíle a plánovanou trasu. Ačkoliv jsou oba módy momentálně ve slevě za $1, nechápeme moc rozhodnutí Parrotu. Přeci jen kupujeme dron za téměř 20000 Kč, schovávání funkcní za tzv. "paywall" opravdu nechápeme. Na druhou stranu je to vedle pořizovací ceny zanedbatelná položka.

 

 

Protože Anafi není vybaven senzory překážek, není vhodný pro létání v uzavřených prostorách. To je asi jeho největší nevýhoda oproti strojům od DJI, kde i Spark má alespoň přední senzor. Samozřejmě má sonar i optický senzor, takže stabilní bude, jen je třeba být opatrný, před překážkou prostě nezastaví. O stabilitu dronu se bát nemusíte, takto vypadá polétání v muzeu v podání profíka:

 

My ale rozhodně raději vyrazíme ven. Bohužel počasí nám moc nepřálo, všechny testovací dny bylo pod mrakem, těsně nad nulou a vál celkem silný vítr. Anafi je podle specifikace schopen zvládnout poryvy o rychlosti až 50 km/h. Povětrnostním podmínkám odolával statečně, obraz byl naprosto stabilní. Kalibrace kompasu (oblíbená kratochvíle majitelů DJI Mavic Air) stačila udělat jednou před prvním letem, od té doby nebyla třeba a napotkávali nás žádné s tím spojené potíže. Co nás překvapilo byl zvukový projev: takhle tichý dron jsme ještě neviděli. Samozřejmě je slyšet i na 10 metrů, ale pokud ho srovnáte s DJI Mavic Air nebo GoPro Karma, je z nich suveréně nejtišší.

 

 

Dosah ovládání jsme otestovali v rámci českých předpisů: dron musí být neustále v dohledu operátora (naše předpisy vyžadují létat "line of sight"). Nepodařilo se nám tak otestovat výrobcem deklarovaný až 4km dosah, jestřábí zrak ani jeden z nás nevlastní :) Každopádně signál byl po celou dobu testování stabilní a nikdy jsme nezaznamenali rozpad FPV přenosu. Na pokyny ovladače Anafi reaguje svižně, je radost s ním létat. Po startu je v režimu "FILM", kdy je omezena rychlost letu i otáčení. To je obzvláště vhodné pro hladké záběry. Pokud ovšem chcete trochu zrychlit, stačí přepnout do režimu "SPORT" a hned můžete pelášit rychlostí až 55 km/h. Limity obou režimů se dají nastavit, my jsme zvyšovali rychlost otáčení v obou režimech. V režimu "FILM" se dron téměř nechtěl otáčet, "SPORT" pak už sice trochu rychlosti přidal, ale pořád bylo třeba 12 vteřin na 360° otočení. V "settings" se pak dá nastavit tzv. "geofence", aneb geografický plot. Jedná se o maximální vzdálenost a výšku, na kterou od operátora dron může odletět. Přesnost GPS nezklame, návrat domů skončil téměř na místě vzletu.

 

 

Závěr? Trefa do černého!

S Parrot Anafi jsme spokojeni. Za cenu kousek nižší než Mavic Air získáte dron, který s ním může směle soupeřit a na mnoha frontách i vyhrát. Jedná se zejména o kvalitu záznamu, výdrž na jednu baterii, funkce kamery a nakonec i ta nižší hlučnost se hodí. Kde ztrácí je samozřejmě absence jakýchkoliv senzorů překážek. Jenže vzhledem k našim předpisům, kdy je za každých okolnostní vyžadován let "line of sight", se nejedná o veliký problém.

Model je možné zakoupit přímo na našem webu.

 

Plusy Mínusy
+ Kvalita videa a fotek
+ Výdrž baterie
+ Přesnost ovládání
+ Tichý provoz
+ Pouzdro v balení
- Chybějící senzory překážek
- Nutnost zakoupit některé "chytrosti"

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

MjE0Nzkx