Rychlý kontakt: info@wooz.cz

Jak vybrat dron

07.12.2018

Jak vybrat dron

Vybíráte pro sebe nebo pro někoho blízkého dron? Nabídka na trhu je opravdu hodně široká. V dnešním článku se dozvíte: na co si dát při výběru pozor, na co se zaměřit a na co určitě nezapomenout.

 

 

Co je to dron?

Dron je malým bezpilotním letounem. Používat ho můžeme jen tak pro zábavu, hobby nebo jako profesionál. Mnoho z nich je vybaveno kamerou, takže lze natáčet krásná videa z ptačí perspektivy. Ovládají se dálkově - buď rádiově řízeným ovladačem, anebo chytrým telefonem / tabletem.

 

Kde chci s dronem létat?

Zákaldním kritériem určitě bude Vaše představa, kde budete chtít s dronem létat. S micro dronem vám postačí malá místnost vašeho bytu a užijete si dostatek zábavy. S velkým dronem se závěsnou kamerou už bude potřeba větší prostor, a to určitě venku. 

Oba typy dronů se liší v hmotnosti, v tom, jak jsou konstruovány a samozřejmě také v ceně. Drony pro vnitřní použití jsou určeny na létání v uzavřených prostorách, kancelářích, domácnostech nebo krytých halách. Jsou menších velikostí, lehčí a zpravidla také levnější, proto jsou vhodné pro začátečníky a nebo dětem na hraní.

Drony pro venkovní použití jsou zpravidla větší, odolnější a stabilnější. Mohou být vybaveny např. GPS, automatickým držením výšky nebo různými autonomními letovými režimy.

 

Chci dron s kamerou nebo bez kamery?

Dron bez kamery

Tyto drony jsou určené pro klasické létání bez video záznamu. Můžeme sem zařadit malé (micro) drony pro vnitřní létání nebo potom větší oudoorové drony, které slouží víceméně pro zábavu bez možnosti let zaznamenat nebo vizuálně přenášet do chytrého telefonu. Většina těchto dronů má funkce typu "flip" - vertikální otočka o 360° a tak s nimi můžete provozovat i lehkou akrobacii.

WOOZcz doporučuje: JJRC H36

 

Dron s kamerou

Rozdíl je jasný. Jedná se o drony, které mají už v základní výbavě integrovanou kameru. Kamera obsahuje slot většinou na micro SD kartu, na kterou lze videa a fotografie uložit. Hovoříme zde o typu dronů, jež nemají online přenos videa do chytrého telefonu nebo na displey ovladače. Natáčené videa nebo pořizované fotografie jsou tedy překvapením až po přistání. Nutno dodat, že někdy příjemným a někdy nepříjemným.

WOOZcz doporučuje: LiDiRC L15FW

 

Dron s kamerou a online přenosem

U těchto dronů je obraz přenášen online do mobilního telefonu nebo na displej ovladače. U většiny dronů přenos obrazu funguje tak, že se přes příslušnou aplikaci připojíte k wifi dronu přes mobilní telefon nebo tablet. Dražší typy pak dosáhnou většího dosahu přenosu obrazu (v řádu km).

WOOZcz doporučuje: Hubsan H507A

 

Komu je dron určen a na co ho bude používat?

Další zásadní věcí je, kdo bude dron pilotovat. Všeobecně platí, že ovládání dronu není nikterak záludné a zvládne ho v prakticky každý. Nicméně při výběru dražších dronů je potřeba přihlédnout ke zkušenostem pilota.

Dítě začátečník

Děti jsou ze zkušeností v ovládání různých hraček velmi zručné. Tudíž jim ani drony většinou nedělají větší problémy. Nicméně šestiletému dítěti nepatří do ruky jako první dron nějaký Mavic za 20 tisíc korun. U menších dětí bychom doporučovali začít s micro dronem pro vnitřní létíní. Po absorbování základních principů ovládání s nimi můžete přejít na větší zařízení. U velmi malých dětí by měl být vždy dohled dospělé osoby.

WOOZcz doporučuje: FuriBee F36

 

Dospělý začátečník

Platí prakticky to stejné jako u kategorie dítě začátečník. Je ale jasné, že dospělí může začít rovnou s větším a dražším dronem, protože ve většině případu bude tím, kdo případnou škodu na dronu, majetku nebo duševním zdraví bude moci zaplatit. :)

WOOZcz doporučuje: Linxtech IN 1802

 

Dítě / dospělý pokročilý

Zkušený pilot dronů nebo dalších RC hraček nemusí už příliš hledět na řádky popsané výše. Jednoduše si vybere dron podle toho, k čemu ho bude využívat. Bude-li chtít malý dron pro domácí zábavu, vybere FuriBee F36. Bude-li chtít létat venku s levným modelem, sáhne třeba po Tianqu Visuo se žraločím úsměvem. A bude-li chtít natáčet kvalitní vide, která poté sestříhá ve videoeditoru, pořídí třeba kvalitní Parrot Anafi nebo jeden z modelů od Xiaomi: FIMI A3 nebo FIMI X8.

Důležité parametry

 Dosah dálkového ovládání

Dosah ovladače vyjadřuje maximální vzdálenost, při které lze dron ovládat. Nejkratší dosah začíná na nějakých 20-ti metrech, rádiově řízené drony pak mohou být ovládány třeba až na 5 km.

 

Baterie a její výdrž

Technologie použité baterie (Li-Pol nebo Li-Ion) není úplně rozhodujícím faktorem při výběru dronu. Každá z technologií má své pro a proti. Důležitější bude doba výdrže a následného nabití. Proto doporučujeme (je-li to možné) k dronu pořídit více baterií, které v pohodlí domova nabijete a poté můžete jen vyměňovat. Délka letu bávý zpravidla 15 až 30 minut a závisí na rychlosti dronu, zatížení,  povětrnostních podmínkách a samozřejmě na kapacitě baterie.

 

 Kamera

Kamerové drony jsou vhodné pro lidi, kdo rádi natáčí nebo fotí objekty z ptačí perspektivy a zajímavých úhlů. Velmi oblíbená kombinace je video a sport. Při výběru dronu můžete volit buď model s integrovanou kamerou, nebo s držákem pro přídavnou kamery. U těchto modelů je důležité zkontrolovat, jestli je držák kompatibilní s vaší akční kamerou.

 

 Systém ovládání

Základní ovladač bez možnosti připojení telefonu je využíván u levných dronů. Dražší modely pak umožňují připojit chytrý telefon. Existují i ovladače s integrovaným displejem, tudíž zde není chytrého telefonu potřeba.

 

Letové režimy

Drony bývají vybaveny třemi základními letovými režimy - automatickým, režimem vznášení se a manuálním režimem. Automatické režimy jsou předprogramované a fungují pomocí GPS. Můžeme se setkat s režimy jako je follow me, return home nebo orbit. Drony pro začátečníky mívají jednodušší ovládání a zvláštní režimy pro začátečníky, kteří se teprve seznamují. Při těchto režimech bývají rychlost, vzdálenost a výška omezeny.

 

 Asistenční režimy a fyzická ochrana

Drony mají různé technologie, které zlepšují stabilitu a bezpečnost. Základní funkcionalitou může být barometr na držení výšky na úrovni tlaku vzduchu, výrazně lepší je poté optický senzor, který dokáže také držet dron v určité výšce. Nejpřesnější v tomto ohledu je poté GPS. Jsou však i drony, které využívají kombinace zmíněných funkcí které se vhodně doplňují. To pak můžete mít pocit, že se dron ve vzduchu samovolně nepohne ani o píď. Dron může být osazen i různými senzory, aby nedocházelo k případnému narážení do překážek, při neobratném ovládání pilota. Senzory mohou být vpředu, vzadu, ale i po stranách.

Úplně základní ochranou, kterou jsme možná měli začít, jsou chráníče vrtulí. A to buď integrované nebo přídavné. Ty sami o sobě dokáží uchránit vrtule od většího poškození při nárazu do překážky.

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

ZDQwY